• Aktualności

      • Piotr Korus - oznaczenie grobu weterana

      • Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w kwietniu 2024 r. uznało wniosek naszej nauczycielki p. Katarzyny Kuroczki o uznanie mogiły śp. Piotra Korusa za grób weterana walk o niepodległość Polski i wpisało go do rejestru grobów weteranów pod numerem 7987.

       Mogiła znajduje się na cmentarzu parafii św. Jacka w Mysłowicach Morgach przy ul. Granicznej w sektorze nr 5, w rzędzie nr 5.

       Otrzymaliśmy od IPN pismo przewodnie do p. Kuroczki, oryginał zawiadomienia do zarządcy cmentarza o uznaniu mogiły Piotra Korusa za grób weterana oraz oryginalną plakietkę, którą wspólnie z IPN oraz władzami miasta uroczyście naklei nasza szkoła.

       Dzięki umieszczeniu mogiły Piotra Korusa w rejestrze grobów weteranów mogliśmy się zwrócić do Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach o oznaczenie tegoż miejsca pochówku byłego powstańca śląskiego także plakietką "Tobie Polsko". Naczelnik Biura przychylił się do naszej prośby.

       Uroczystości przytwierdzenia obu oznaczeń odbędą się w czerwcu 2024 r.

        

       Piotr Korus (08.09.1885 - 28.09.1972) uczestniczył w trzech powstaniach śląskich, współorganizował Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska w Brzezince, założył wiele towarzystw, w tym Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Brzezince i Kosztowach, od 1920 r. stał na czele okręgu mysłowickiego "Sokoła", od 1924 r. był aktywnym i szanowanym wieloletnim naczelnikiem gminy Brzezinka (do 1939 r.), a także współorganizował Związek Powstańców Śląskich. Wraz z ZPŚ wybudował w Brzezince i Kosztowach pomniki powstańców śląskich, które nie przetrwały do czasów współczesnych, gdyż hitlerowcy rękami zmuszonych do tego powstańców zburzyli je po wejściu na Górny Śląsk w 1939 r.

       Obecne pomniki przy ul. Brzezińskiej w Brzezince oraz Kosztowskiej w Kosztowach są budowlami powojennymi.

       Na zdjęciu Piotr Korus podczas uroczystego odsłonięcia pomnika powstańców śląskich w Kosztowach. Siedzi po prawej stronie, pierwszy od pomnika, w jasnym płaszczu, z kapeluszem w dłoni.

       Zdjęcie pochodzi z archiwum p. Bogusława Polaka z Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.