• Aktualności

      • Podsumowanie Miesiąca Bibliotek Szkolnych 📚📚📚

      • Przez cały październik w naszej szkolnej bibliotece trwały różne zabawy i konkursy, a teraz nadszedł czas na podsumowanie i nagrody!

       Na naszym jesiennym drzewku🌳czytelniczym  znalazło się bardzo wiele, kolorowych🍁🌿🍂 liści  – czerwonych, żółtych oraz zielonych.  Najwięcej było listków czerwonych, przyklejonych przez uczniów klas 1-3, co świadczy o tym, że naszym najmłodszym klasom zabawa podobała się najbardziej!  Ale także uczniowie starszych klas oraz nauczyciele chętnie brali w niej udział.

       W konkursie literackim✍️✍️✍️ „Czytanie dla pokoju” jury w składzie mgr Magdalena Pastuszka – Fuks nauczyciel języka polskiego oraz mgr Joanna Kral nauczyciel bibliotekarz przyznało dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymują uczennice:Natasza N. z klasy 8B oraz Agata W. z klasy 8A dziewczynom serdecznie gratulujemy!!!

       W zabawie pt.: „Czytelniku policz kasztany w słoiku” 🌰🌰🌰 również udało się wyłonić zwycięzców – osoby, które najlepiej oszacowały liczbę kasztanów umieszczonych w dużym słoiku.Komisja, w skład której weszli przedstawiciele samorządu uczniowskiego z klasy 6B, przeliczyła dwukrotnie zawartość słoika i stwierdziła co następuje:W słoiku znajdowało się 205 kasztanów.Najbliżej prawidłowego wyniku był Szymon L. z klasy 5a, który szacował liczbę kasztanów na 203 🙂. Kinga S. z klasy 4b zaproponowała liczbę 200, natomiast Maja U. z kl. 7a wskazała liczbę 199.Wymienionym uczniom serdecznie gratuluję bystrego oka i oczywiście szczęścia, a wszystkim pozostałym dziękuję za udział w kasztanowej 🌰 zabawie!!!

       Następny miesiąc bibliotek już za rok , a ja zapraszam całą społeczność szkolną do wspólnej zabawy już dziś!

      • Dzień Pluszowego Misia

      • Fundacja Mam Marzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia organizuje zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla pacjentów oddziałów onkologicznych w całym kraju. Zebrane dary zostaną 25 listopada przekazane do szpitali dziecięcych w całym kraju.

       Podopieczni Fundacji Mam Marzenie bardzo często w trakcie pierwszego spotkania z wolontariuszami, tulą się do swoich ulubionych maskotek i chwalą się nimi. Zdarza się, że pluszowe maskotki pomagają w przełamaniu pierwszych lodów i poznanie dziecięcego marzenia. Stąd pomysł na zorganizowanie corocznej zbiórki zabawek w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Misia.

              Bardzo prosimy o włączenie się w szczytną zbiórkę dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Tak, jak w poprzednim roku szkolnym zwracamy się  z prośbą o ofiarowanie koniecznie nowych: pluszaków, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla dzieci

       z oddziałów onkologicznych.

              Darowiznę przynosimy do 18 listopada 2022 r. wychowawcy, który przekazuje ją koordynatorowi akcji w naszej szkole – p. Beacie Odrzywołek.

              Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji!

        

      • Klasy czwarte naszej szkoły na spektaklu Teatru Kulisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej

      • Klasy czwarte naszej szkoły na spektaklu Teatru Kulisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej

       Czym jest cyberprzemoc? Jakie mogą być jej skutki? Jak cyberprzemoc wpływa na dzieci i ludzi w ogóle? Jak się przed nią bronić? Jakie konsekwencje ponoszą Ci, którzy stosują hejt w Internecie? Na te i inne pytanie usłyszeli odpowiedź uczniowie klas czwartych, którzy obejrzeli spektakl  profilaktyczny Teatru Kulisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezince. Przestawienie było zabawne, ale pouczające.  Po nim aktorzy przeprowadzili prelekcję i rozmowę z czwartoklasistami uświadamiając wszystkim, jak ważna jest umiejętność mądrego korzystania z Internetu. Uczniowie zapamiętali, że nikt nie jest anonimowy w sieci, a dokuczanie innym może źle skończyć się nie tylko dla ofiary, ale przede wszystkim dla internetowego agresora.Godzina dobrej, pouczającej zabawy. Polecamy.

      • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      • Październik - Miesiąc Bibliotek Już ponad połowa Miesiąca Bibliotek Szkolnych za nami. W tym czasie na naszym jesiennym drzewku czytelniczym przybywa pięknych, kolorowych liści 🍂🍁. Uczniowie w różnym wieku próbują oszacować ilość kasztanów 🌰w niemałym słoiku, trwa również konkurs literacki ✍️ dla klas 6-8.Zapraszam wszystkich uczniów do jesiennej zabawy 📚

      • Międzynarodowy Dzień Pokoju 🕊️

      • Klub Szkół UNICEF zaprasza serdecznie do podziwiania wystawy prac plastycznych naszych uczniów, przygotowanej w związku z obchodzonym w naszej szkole w miesiącu wrześniu Międzynarodowym Dniem Pokoju 🕊️ W tym roku, w związku z sytuacją u naszych sąsiadów w Ukrainie, ten dzień nabrał szczególnego znaczenia... 💙💛🕊️Jeszcze przez kilka dni można podziwiać naszą  wystawę  w szkolnym holu, a dla tych, którzy nie mogą jej zobaczyć osobiście, umieszamy kilka zdjęć właśnie tutaj, gdyż prace są przepiękne i - co najważniejsze-niosą bardzo ważne przesłanie ich autorów: PRAGNIEMY  POKOJU NA CAŁYM ŚWIECIE  !!! 🕊️🕊️🕊️Gratulujemy naszym uczniom wspaniałych prac, pomysłów i talentu. Gratulujemy też wrażliwości i  świadomosci w temacie tak ważnym, jak pokój na świecie 🕊️🕊️🕊️ #unicefpolska

       #klubszkolunicef

       #klubmlodychunicef

      • Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

      • Drodzy Rodzice,

       Oddając elektrośmieci wspieracie naszą szkołę. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji mogą przyłączyć się także firmy i istytucje.

       Uprzejmie informujemy, iż akcja ekologiczna "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" w naszej szkole będzie trwać od 2-8 listopada. Elektrośmieci można dostarczać w godz. 8-18 (wejście główne).

       https://www.youtube.com/watch?v=k7XoAPrhqu4​​​​​​​

      • Światowy Dzień Mycia Rąk

      • Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony został przez ONZ w celu uświadomienia
       społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk.
       Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 
       Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.
       Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i
       przewodu pokarmowego.
       Jak myć ręce? Podstawowe zasady:
        myj ręce ok. 30 sekund
        rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
        nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
        dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
        pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz
       okolic kciuków
        na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym
       ręcznikiem
       https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak

      • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypadł w tym roku na 7 października. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Przez cały tydzień na informatyce uczniowie bili rekordy ilości bezbłędnych wyników w tabliczce mnożenia na różnych aplikacjach. Na podsumowanie, czyli dziś 7.10 w klasach od 3 do 8 odbyły się konkursy na Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dużo radości przyniosły Tabliczki szczęścia pomysłu "Królowej Matmy". Rekordy poddały również w grze ze strony ŚDTM oraz w aplikacji Kahoot. Na lekcjach wf-u również rządziła tabliczka mnożenia w konkursie na Królową Skakanki i Piłkarza Matematyka. Również na przerwach Patrol matematyczny przepytywał (dorosłych też) z tabliczki mnożenia.

      • Akcja "Czytamy z sercem"

      • Akcja "Czytamy z sercem" w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 29.09.2022Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata.W tym roku w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przystąpiliśmy również do akcji "Czytamy z sercem".Celem tej akcji poza promocją czytelnictwa i poszerzaniem wiedzy na temat serca - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, jest rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienia i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.W naszej szkole głośno czytaliśmy teksty związane z sercem przez cały tydzień. Wspaniali uczniowie klasy siódmej i ósmej czytali swoim najmłodszym kolegom w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej. 29 września na wszystkich lekcjach języka polskiego uczniowie czytali sobie wzajemnie, kolorowali oraz rozwiązywali labirynty z motywem serca. Nawet na języku angielskim odbyło się głośne czytanie oczywiście po angielsku! Do akcji włączyła się świetlica szkolna oprócz głośnego czytania organizując konkurs związany z sercem. Na zajęciach z etyki oraz zajęciach z pedagogiem również głośno czytano różne teksty. Odbyło się również spotkanie autorskie on-line dla klas 4 z panem Wojciechem Widłakiem, autorem między innymi znanej wszystkim uczniom książki "Pan Kuleczka" oraz książki "Dwa serca anioła", której fragmenty czytane były w czasie akcji.W to wspaniałe, czytelnicze przedsięwzięcie zaangażowana była cała szkoła. Zapraszamy do fotorelacji z tego przedsięwzięcia.

      • Osobliwości Świata Fizyki

      •      W dniu 15.09.2022 r. uczniowie kl.8c wzięli udział w “Osobliwościach Świata Fizyki” w Uniwersyteckim Miasteczku Naukowym, gdzie mieli możliwość wysłuchania wykładów na temat “Światła – jak widzimy świat?” oraz “Woda – żywioł niezwykły”, uczestniczyli też w ciekawych pokazach doświadczeń fizycznych. Po tych zajęciach kl. 8c udała się do Galerii Katowickiej na “Wystawę Pająków i Skorpionów” na której można było zobaczyć ponad 50 okazów ze wszystkich kontynentów, plansze i filmy edukacyjne oraz wyjątkowe instalacje artystyczne. Podczas zwiedzania doświadczeni opiekunowie poprowadzili krótką lekcję o pająkach, podczas której w asyście profesjonalnego hodowcy można było potrzymać pająka na ręce! 

      • Sprzątanie Świata Wrzesień 2022

      • Nasza szkoła wzięła dziś udział w "Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata Wrzesień 2022". Uczniowie klas 1-7, zaopatrzeni w worki i rękawiczki przez Wydział Ochrony Środowiska, sprzątali z wielkim zaangażowaniem tereny zielone wokół boiska przy ul. Reja, tzw. "Doły". Ta proekologiczna akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że są odpowiedzialni za najbliższe otoczenie i w przyszłości może pomóc zapobiec powstawaniu tzw. "dzikich wysypisk''.

       Za udział w akcji należy się im wielkie DZIĘKUJĘ!!!

      • Miło nam poinformować, że nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF!

      • Klub Szkół UNICEF to wyjątkowa społeczność placówek edukacyjnych, dla których prawa dziecka stanowią drogowskaz w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Jest to inicjatywa edukacyjna, której celem jest propagowanie wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka, w co – jako społeczność szkolna – pragniemy aktywnie się włączyć.

       W ramach działań Klubu będziemy aktywnie promować idee pomocy humanitarnej oraz praw dziecka wśród uczniów naszej szkoły, przybliżać uczniom sytuację ich rówieśników z różnych części świata, angażować naszych uczniów we współpracę z UNICEF w ramach międzynarodowych akcji i projektów, propagować ideę tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej, pokazywać kulturę i obyczaje rówieśników w innych krajach, ale przede wszystkim pokazywać i uświadamiać, że warto nieść „dobro” na każdym kroku.

       Mamy ogromną nadzieję, że wśród naszych Uczniów znajdą się osoby chętne, które będą chciały z nami współpracować i zarażać innych dobrocią swojego serca.

       Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów do aktywnego włączania się w akcje organizowane przez nasz szkolny Klub UNICEF!!!

       O naszych akcjach i inicjatywach będziemy informować na bieżąco w „Kąciku UNICEF” , który już niedługo powstanie w naszej szkole, a także na Facebooku i stronie internetowej szkoły. A oto czego możecie się spodziewać w najbliższych miesiącach:

        

       HARMONOGRAM PRACY KLUBU SZKÓŁ UNICEF

       WRZESIEŃ

       • Akcja Integracja
       • Poznajemy Klub Szkół Unicef

       PAŹDZIERNIK

       • Relacje z innymi, a zdrowie psychiczne

       LISTOPAD

       • Prawa Dziecka

       GRUDZIEŃ

       • Działalność UNICEF

       STYCZEŃ

       • PoczytajMY!
      • Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka?

      • Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka?

       To główny temat spektaklu profilaktycznego „Cisza”, który w ramach współpracy z MBP w Mysłowicach filia w Brzezince, mogli obejrzeć uczniowie ósmych klas naszej szkoły.

       Przedstawienie przygotowane przez Teatr Kurtyna pokazuje historię nastolatka Maćka.

       Pozornie lubiany, szczęśliwy, mający wielu kolegów chłopiec, tak naprawdę nie ma przyjaciół ani interesującej się jego problemami rodziny. Niestety, samotność, nawarstwiające się negatywne emocje i brak odwagi, by o nich rozmawiać, wpędzają chłopaka w depresję i popychają do próby samobójczej.

       Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka? Zauważyć nieme wołanie o pomoc? Jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy? To główne pytania, na które odpowiada spektakl teatralny i prowadzone po nim warsztaty.

       Młodzież z uwagą obejrzała godzinne przedstawienie i wzięła żywy udział w rozmowie z aktorami.

       Proste środki przekazu, współczesny język, żywe, skrzące się humorem dialogi i aktualny, aczkolwiek bardzo trudny temat, spodobały się uczniom.

       Mamy nadzieję, że nigdy nie przyjdzie im się zmierzyć z depresją i odrzuceniem, a jeśli napotkają kłopoty, to będą wiedzieć co robić i gdzie szukać pomocy.

       Zatem warto było zobaczyć.

      • Dzień Kropki

      • 15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie szkół podstawowych mogą tworzyć prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. W klasie 4b na matematyce uczniowie obliczali wyniki działań i łączyli kropki :)

      • Narodowe Czytanie w naszej szkole

      • „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza były lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania.  Akcja promująca literaturę polską i czytelnictwo trwa od 2012 roku. Jej patronem jest zawsze Prezydent RP. Finał akcji  ogólnopolskiej odbył się w sobotę 3 września.

       Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Czytaniu kolejny raz. W akcję, którą przeprowadzili poloniści i nauczyciel-bibliotekarz, włączyli się uczniowie wszystkich klas - od czwartych
       do ósmych.

       Czwartoklasiści po raz pierwszy zetknęli się z „Balladami i romansami” A. Mickiewicza, ale bardzo podobał im się zarówno „Powrót taty”, jak i „Pani Twardowska”. Swój zachwyt wyrazili, malując postacie z tych pełnych fantastycznych zdarzeń utworów. Klasy starsze czytały już dłuższe i pełne dramatyzmu utwory, takie jak –„Lilije”, „Świtezianka”, „Świteź”.

       Dzieło Mickiewicza jest naprawdę przystępne i ciekawe. Mimo swojego zaawansowanego wieku - minęło 200 lat od pierwszego wydania utworu - młodzież i dzieci nadal chętnie po nie sięgają i przy tym dobrze się bawią.

       Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie […]- jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

       W naszej szkole, w każdej klasie, takie święto czytelnictwa się odbyło. Polecamy wszystkim lekturę „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.