• Aktualności

      • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW

      • Nasza szkoła dołączyła do grona szkół w Polsce uczestniczących w nowej akcji Lidla  "Szkoły Pełne Talentów" . Akcja rozpoczyna się 5 września 2022 r. i będzie polegała na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły.Talenciaki będą odbierać klienci sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy- za każde 50 złotych wydane na zakupy zawierające owoc lub warzywo.Talenciaki można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR , i przypisać je do (najlepiej) naszej szkoły. Można również kupon przynieść do szkoły i wrzucić go do wystawionych żółtych pudelek (u. p. woźnej, w bibliotece lub na świetlicy). Zgromadzone Talenciaki będziemy wymieniać na atrakcyjne nagrody. Dodatkowo każdy zarejestrowany Talenciak to los w Wielkiej Szkolnej Loterii - przed nami 6 losowań., w których jest do wygrania m.in.: kompletnie wyposażona sala komputerowa czy boty edukacyjne.

              Im więcej nauczycieli, uczniów, rodziców, przyjaciół i znajomych pomoże w zbieraniu Talenciaków dla naszej szkoły, tym więcej nagród uda się odebrać.😊

      • Jak długo na Wawelu...

      • Nie można chyba ukończyć szkoły podstawowej, nie zaliczywszy chociaż jednej wycieczki do Krakowa. Klasa 8a zwiedziła stolicę Małopolski i jedno z najpiękniejszych miast w Europie już w klasie czwartej, ale teraz zobaczyli Kraków oczyma nastolatków.

       W czerwcu udali się na piękny, spokojny  spacer ulicami tego pięknego, i niestety oblężonego przez turystów, miasta. Rynek, kościół Mariacki, Wawel, kontemplacja Wisły u stóp wawelskiego smoka, wspaniałe kościoły z kryptami, w których pochowano zasłużonych Polaków (kościół świętych Piotra i Pawła. katedra wawelska, kościół na Skałce), ale też zabytkowe budynki UJ z Collegium Maius były podziwiane przez uczniów.  Być może kiedyś będą na którejś z uczelni Krakowa studiować.

        Pospacerowali też Plantami, które przynoszą ulgę w słoneczny dzień.

       Wycieczka bardzo udana, podróż pociągiem szybka, szlaki do następnych wyjazdów zostały przetarte. Warto odwiedzić to piękne miasto, które leży od Mysłowic tylko 55 minut drogi pociągiem.

      • W Szkole Policji w Katowicach – Piotrowicach

      • Czy warto pracować w służbach mundurowych? Na to pytanie mogli odpowiedzieć sobie uczniowie klasy 8a, którzy 15 czerwca uczestniczyli w dniu otwartym w Szkole Policji w Katowicach.

       Zaczęło się odprawą w rycie wojskowym, pokazem musztry, wciągnięciem flagi na maszt – czyli cały ceremoniałem. Potem można było zobaczyć policję w akcji napadu na bank, ale także pokaz sztuk walki, tresurę psów ratowniczych i paradę konnicy policyjnej.

       Uczniowie  zobaczyli również umundurowanie, broń i samochody oraz poznali zakres obowiązków innych służb: celnej, granicznej, pożarnej, leśnej. Mogli przymierzyć mundury, wejść do samochodów, wziąć do ręki broń, a nawet spróbować wojskowej grochówki. Ponadto chętni uczestniczyli w różnych konkursach organizowanych przez policjantów.

       Czy w przyszłości wybiorą pracę w służbach mundurowych –czas pokaże.

        

      • Wycieczka klas 4a i 6a do Krakowa

      • W poniedziałek 13 czerwca klasy 4a oraz 6a z paniami: Marzeną Natkaniec, Magdaleną Fuks oraz Klaudią Warczek odwiedziły dawną stolicę Polski. 🐲🚍

       Podczas wycieczki do Krakowa zwiedziliśmy interaktywne Muzeum Kościuszkowskie i zobaczyliśmy wystawę „Kościuszko-bohater wciąż potrzebny”. Nie myślcie, że to zwykłe muzeum i nudne historie! Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych, zaskakujących informacji na temat życia Tadeusza Kościuszki. Był między innymi kompozytorem, skomponował polonezy i walca! W życiu prywatnym był samotny i nieszczęśliwy, nie udało mu się również wcielić w życie planu ucieczki z wybranką swojego serca💔Następnie trasą edukacyjną wspięliśmy się na sam szczyt Kopca Kościuszki, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa. 🌇 Natomiast w Muzeum Figur Woskowych zobaczyliśmy najwybitniejszych twórców naszej kultury, mogliśmy poczuć historię i wyobrazić sobie dawny porządek świata.Byliśmy również w dzielnicy Żydowskiej - na Krakowskim Kazimierzu, który zaskoczył nas nazwą jednej z ulic🫣🤭🤫Największą atrakcją wyjazdu okazał się jednak Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są urządzenia demonstrujące różne zjawiska fizyki. 🔋🔦🛠🔭🪜Ponadto w ogrodzie znajdują się: ekspozycja geologiczna „Geo-gródek", ekspozycja sensoryczna „Zapachowo", zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Najwięcej emocji dostarczyła nam zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności oraz tor saneczkowy, który w czerwcowe popołudnie przywiódł wspomnienie zimy. Byliśmy bardzo zadowoleni z tej „żywej” lekcji fizyki na świeżym powietrzu🤩I chociaż niepomyślna prognoza pogody co chwilę przyprawiała nas o szybsze bicie serca, to podczas całego zwiedzania świeciło słońce, a dopiero w drodze powrotnej ochłodziło się i padał deszcz. Trzynasty dzień czerwca okazał się więc całkiem szczęśliwy 😁🍀

      • KONKURS FOX 2022

      • Miło nam ogłosić, iż w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego FOX 2022 aż czworo uczniów naszej szkoły zdobyło dyplomy. Maciej Raś ( 5a) uzyskał dyplom za wynik bardzo dobry, natomiast Martyna Michalak (6a), Ewa Jarosz i Szymon Helwing (4a) uzyskali dyplomy za wynik dobry. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego. Nagrodzonym uczniom gratulujemy uzyskanych wyników. Pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.

       Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłosiło się 958 szkół z całego kraju, w tym  ponad 17 tys. uczniów. Tym bardziej cieszy nas sukces uczniów naszej szkoły. 

      • 7b w wielkim mieście – naukowo i rekreacyjnie w Warszawie 😊

      • Dwa dni w stolicy to wspaniale spędzony czas! Głównym celem była wizyta w  Centrum Nauki Kopernik i warsztaty chemiczne, podczas których, pod okiem specjalistów uczniowie wykonywali samodzielnie ciekawe, wręcz niesamowite doświadczenia z pogranicza chemii i biologii - z perspektywy detektywa – szukali winnego zbrodni!

       „Podczas zajęć odkryjecie w sobie pasje, o jakie się nie podejrzewaliście!” – tak brzmiała reklamowa zachęta – i… sprawdziła się w 100%. 90 minut zajęć minęło bardzo szybko.

       Kolejne trzy godziny pozwoliły na przyjrzenie się wielu (ale nie wszystkim) zgromadzonym w Centrum eksponatom i wykonanie rozmaitych doświadczeń. W Teatrze Wysokich Napięć uczniowie wysłuchali wykładu, obserwowali eksperymenty z generatorem Van de Graffa, odważni pozwolili się nawet naelektryzować – ich fryzury wyglądały naprawdę imponująco. Niewątpliwie - w  tym miejscu nie można się nudzić i warto zaglądać do „Kopernika” nie jeden raz, choć w stolicy czeka cała moc atrakcji.

       Warto było odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, posłuchać, zobaczyć,  i ruszyć tropem historii, potem zaś - naocznie sprawdzić, jak „miasto gruzów” zostało odbudowane. Spacer po Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowym, Rynku, zakończyć pod Grobem Nieznanego Żołnierza na  Placu Piłsudskiego i odpocząć przy wielkiej fontannie Ogrodu Saskiego.

       Żal było wyjeżdżać i wracać do domu – pozostaje lekki niedosyt i świadomość – jak wiele jest jeszcze do zobaczenia… i zjedzenia 😊 Może następnym razem?

        

      • Rajd na Klimczok

      • Tegoroczny rajd górski planowany był początkowo jesienią, ze względu jednak na pandemię i związane z nią obostrzenia został przełożony na wiosnę. Po konsultacjach wśród opiekunów padł termin 8 czerwca 2022 r. (środa). Chętnych zgłosiło się bardzo dużo, więcej nawet niż miejsc w autokarze 😊. To cieszy, że młodzi ludzie chcą podjąć wyzwanie, jakim jest górska wędrówka – długa i męcząca. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, uczestnicy przeszkoleni w zasadach poruszania się górskimi szlakami, tylko … dzień wcześniej nastąpiło załamanie pogody i nasz wyjazd stanął pod znakiem zapytania. Organizator wycieczki – pani Gabriela Kazibut do ostatnich chwil wahała się, czy rajdu nie odwołać. Ostatecznie podjęła decyzję o wyjeździe i oczywiście zmianie trasy ze względu na padający strugami deszcz. Dojechaliśmy autokarem do Brennej Bukowej skąd w lekkim deszczyku, w pelerynach, kurtkach przeciwdeszczowych i pod parasolkami udaliśmy się szeroką asfaltową drogą do schroniska „Chata Wuja Toma”. I tam nastąpił przełom 😊, opatrzność miała nas w swojej opiece, bo pogoda zmieniła się diametralnie. Przestał padać deszcz, a nawet przewidywano słoneczne prześwity. Podjęliśmy więc decyzję, że idziemy w stronę Klimczoka i jeśli warunki na szlaku będą sprzyjające spróbujemy go zdobyć, następnie przejdziemy kawałek w stronę Błatniej i ostatecznie zejdziemy szlakiem narciarskim do Chaty Wuja Toma, skąd zostaje tylko pół godziny wędrówki do autokaru. I jak już napisałam opatrzność czuwała, bo plan wykonaliśmy w 100% 😊. Prognozy sprawdziły się i faktycznie przez znaczną część trasy towarzyszyło nam słońce 😊. Na szczycie Klimczoka mogliśmy doświadczyć fantastycznego uczucia, gdy powoli i stopniowo nachodziła na nas chmura, a wędrówka mglistym, mrocznym i niemalże pustym lasem (na całej trasie minęliśmy 5 turystów) na długo pozostanie w naszej pamięci.

       Organizatorka serdecznie dziękuje opiekunom  za wsparcie, konsultacje i dodawanie otuchy. Podziękowania kieruję do pana Mirosława Ochnio za pozytywne nastawienie i dobrowolną chęć pomocy w opiece nad grupą młodzieży oraz do pani Agnieszki Balickiej za pomoc w organizacji wycieczki i podejmowaniu decyzji. Dziękuję również pani Izabeli Radwańskiej i pani Danucie Koźlik za opiekę nad młodzieżą.

       Natomiast najserdeczniejsze podziękowania kieruję do 44 uczestników wycieczki, za niesamowity hart ducha i jakże udzielający się  optymizm.

       Z górskimi pozdrowieniami.

       Gabriela Kazibut

      • Wyniki Kangura Matematycznego

      •  

       Jak już wiadomo, uczennica klasy 6a – Martyna Michalak uzyskała tytuł laureata  w Ogólnopolskim Konkursie Kangur Matematyczny. Martyna zdobyła z bardzo trudnego testu 150 punktów na 150 możliwych do zdobycia (100%) oraz 1 miejsce w regionie i w powiecie.  Serdecznie gratulujemy wyniku oraz podziwiamy za pracę, jaką Martyna wykonała przygotowując się do konkursu.

       Najserdeczniejsze gratulacje składam również uczniom, którzy uzyskali wyróżnienia, mianowicie Milenie Szczepanek – kl. 5b (3 miejsce w powiecie), Maciejowi Rasiowi – kl. 5a (2 miejsce w powiecie) oraz trzem uczniom  klasy 8b – Martynie Gandor (5 miejsce w powiecie), Marcinowi Mrozikowi (4 miejsce w powiecie) i Marcinowi Szczepankowi (1 miejsce w powiecie).

       Laureatka oraz uczniowie wyróżnieni zostaną nagrodzeni dyplomami i nagrodami w czasie zakończenia roku szkolnego.

        

       Gratulacje przekazuję również pozostałym uczniom, którzy zmierzyli się z tym trudnym matematycznym wyzwaniem, jak również rodzicom wszystkich uczestników i prowadzącym uczniów nauczycielom.

        

       W imieniu nauczycieli matematyki i wychowawców klas 1-3.

       Gabriela Kazibut

      • Szkolny Konkurs Geograficzny „GEUŚ na 5”

      • 6 czerwca odbył się finał Szkolnego Konkursu Geograficznego „GEUŚ na 5”. Konkurs skierowany był do uczniów klas V i VI, i swym zakresem odnosił się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej przedmiotu geografia. Składał się z dwóch etapów. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów. W I etapie uczniowie zmagali się z testem elektronicznym ‘Kahoot!” obejmującym 30 pytań jednokrotnego wyboru. Na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie uczniowie mieli po 20 sekund. Każdy uczeń mógł uzyskać maksymalnie 30 punktów. W II etapie uczniowie odpowiadali „TAK” lub „NIE” na pytania zamknięte, podnosząc tabliczki z odpowiednim napisem oraz udzielali krótkich odpowiedzi
       na pytania otwarte.

       Zwycięzcą został Maciej Raś z kl. V a, II miejsce zajęła Sara Pawlicka również z kl. V a, a III miejsce Bartosz Jóźwik z kl. VI a.

       Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymał ocenę celującą z aktywności oraz punkty dodatnie z zachowania. Zwycięzcy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Konkursy przygotowane i przeprowadzone zostały przez panie Agnieszkę Balicką oraz Bożenę Wołoszyn.