Świąteczna akcja charytatywna klasy 4a
Nauka empatii i pomagania innym to cel który przyświecał akcji charytatywnej przeprowadzonej w grudniu przez klasę 4 a, której inicjatorką była Pani Joanna Gaj-Kaszyca.
Uczniowie, zgodnie z numerami w dzienniku, przygotowali świąteczne upominki w postaci produktów kosmetycznych oraz własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych dla 26 podopiecznych Domu Dziecka im. Św. Ojca Pio w Mysłowicach.
W piątek podarki zostały zapakowane w jeden duży prezent przez Panią Joannę oraz Panią Patrycję Goj wraz z córkami i dziś zostały dostarczone do Domu Dziecka w Mysłowicach.
Teraz prezenty odbywają kwarantannę, po której zostaną przekazane wychowankom.
Wielkie podziękowania dla uczniów klasy 4a i ich rodziców, którzy wsparli tę szczytną akcję.
Narodowe Czytanie w SP10
7a z SP 10 w Mysłowicach uczestniczyła w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Co to jest Narodowe Czytanie?
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwłaszcza klasyki polskiej literatury.
Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku
w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem
100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła
do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Jak dobierane są lektury do Narodowego Czytania?
Para Prezydencka wybiera utwór do Narodowego Czytania spośród wielu propozycji przesyłanych do Kancelarii Prezydenckiej. W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda zachęcając do uczestnictwa w akcji napisał:
„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.
Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji.”
Akcja Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Mysłowicach.
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi uczestniczą w tej akcji. Organizują ją panie Barbara Anforowicz -Niklik i Barbara Borek- Witkowska we współpracy z panią Jolantą Gądzik z MBP nr 1 w Mysłowicach- Brzezince. We wrześniu 2019 r. wspólnie czytaliśmy nowelę „Dym” Marii Konopnickiej, teraz „Balladynę”.
W czytaniu uczestniczy po raz kolejny klasa p. Witkowskiej - obecnie 7a. Uczniowie przygotowali piękne czytanie wybranych fragmentów „Balladyny” z podziałem na role. Zaprezentowali się bardzo ładnie. Nie zabrakło im znajomości dzieła i zaangażowania. Niektórzy wczuli się w swoje role, jak prawdziwi aktorzy, toteż z przyjemnością słuchało się przepięknych strof wybitnego dzieła, które jest szkolną lekturą dla klas 7. Na chwilę
z Brzezinki przenieśliśmy się do czasów bajecznych, nad jezioro Gopło, by poznać opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie, o świecie fantastycznym przenikającym się ze światem realistycznym, o żądzy władzy.Niestety, nie ma czasu na wspólne odczytanie całego utworu, ale wybrane fragmenty z każdego aktu tragedii ukazały piękno i niezwykłość tej lektury oraz zainteresowały, nawet tych najbardziej niechętnych do czytania. Wychodząc z Miejskiej Biblioteki Publicznej uczniowie jeszcze powtarzali:
„Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.”
Zatem warto znać „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Wywarła ona duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Zatem warto i należy czytać klasykę polską, by ze swobodą poruszać się w świecie kultury polskiej.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym do akcji Narodowe Czytanie włączy się cała szkoła.
BW