Pani Katarzyna Kuroczka korespondowała z następującymi instytucjami oraz osobami prywatnymi w celu uzyskania informacji na temat śp. Jana Bielanika, powstańców z Brzezinki pochowanych na cmentarzu parafialnym w Brzezince, przebiegu powstań w Brzezince, powstańców pochodzących z Brzezinki oraz pomnika „Cześć poległym bohaterom powstań śląskich” przy ul. Brzezińskiej w Brzezince:
- Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach,
- Dział Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach,
- Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny,
- Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach,
- ks. dr Andrzej Hoinkis, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Brzezince,
- Bogusław Polak, Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga.
Na podstawie zebranych w ten sposób informacji oraz na podstawie książek: Wspomnienia z powstań śląskich. Edward Zielniok, Piotr Korus, Jan Wybraniec pod red. Mariana Zielnioka, Historii Mysłowic do 1922 roku Alfreda Sulika, Słownika Powstań Śląskich pod red. Macieja Fica i Ryszarda Kaczmarka (t. 1-3) oraz Dziejów parafii i wsi Brzezinka Jana Kudery powstała niniejsza prezentacja multimedialna.
Celem tego działania było zebranie wiadomości o powstańcu Janie Bielaniku oraz powstaniach w Brzezince oraz przekazanie ich w atrakcyjnej formie uczniom SP 10 oraz lokalnej społeczności.
Na podstawie prezentacji p. Kuroczki uczniowie klas szóstych na lekcjach informatyki z p. Aleksandrą Kitą próbowali stworzyć własne prezentacje, w których zawarli swoją wiedzę o powstaniach śląskich. Było to zadanie na ocenę z informatyki, ale równocześnie okazja pogłębienia wiedzy uczniów o powstaniach oraz nauka poszukiwania odpowiednich źródeł i selekcji informacji.
#szkołapatriotów
#szkołapatriotówSP10Mysłowice