• Aktualności

      • Osobliwości Świata Fizyki

      •      W dniu 15.09.2022 r. uczniowie kl.8c wzięli udział w “Osobliwościach Świata Fizyki” w Uniwersyteckim Miasteczku Naukowym, gdzie mieli możliwość wysłuchania wykładów na temat “Światła – jak widzimy świat?” oraz “Woda – żywioł niezwykły”, uczestniczyli też w ciekawych pokazach doświadczeń fizycznych. Po tych zajęciach kl. 8c udała się do Galerii Katowickiej na “Wystawę Pająków i Skorpionów” na której można było zobaczyć ponad 50 okazów ze wszystkich kontynentów, plansze i filmy edukacyjne oraz wyjątkowe instalacje artystyczne. Podczas zwiedzania doświadczeni opiekunowie poprowadzili krótką lekcję o pająkach, podczas której w asyście profesjonalnego hodowcy można było potrzymać pająka na ręce! 

      • Sprzątanie Świata Wrzesień 2022

      • Nasza szkoła wzięła dziś udział w "Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata Wrzesień 2022". Uczniowie klas 1-7, zaopatrzeni w worki i rękawiczki przez Wydział Ochrony Środowiska, sprzątali z wielkim zaangażowaniem tereny zielone wokół boiska przy ul. Reja, tzw. "Doły". Ta proekologiczna akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że są odpowiedzialni za najbliższe otoczenie i w przyszłości może pomóc zapobiec powstawaniu tzw. "dzikich wysypisk''.

       Za udział w akcji należy się im wielkie DZIĘKUJĘ!!!

      • Miło nam poinformować, że nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF!

      • Klub Szkół UNICEF to wyjątkowa społeczność placówek edukacyjnych, dla których prawa dziecka stanowią drogowskaz w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Jest to inicjatywa edukacyjna, której celem jest propagowanie wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka, w co – jako społeczność szkolna – pragniemy aktywnie się włączyć.

       W ramach działań Klubu będziemy aktywnie promować idee pomocy humanitarnej oraz praw dziecka wśród uczniów naszej szkoły, przybliżać uczniom sytuację ich rówieśników z różnych części świata, angażować naszych uczniów we współpracę z UNICEF w ramach międzynarodowych akcji i projektów, propagować ideę tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej, pokazywać kulturę i obyczaje rówieśników w innych krajach, ale przede wszystkim pokazywać i uświadamiać, że warto nieść „dobro” na każdym kroku.

       Mamy ogromną nadzieję, że wśród naszych Uczniów znajdą się osoby chętne, które będą chciały z nami współpracować i zarażać innych dobrocią swojego serca.

       Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów do aktywnego włączania się w akcje organizowane przez nasz szkolny Klub UNICEF!!!

       O naszych akcjach i inicjatywach będziemy informować na bieżąco w „Kąciku UNICEF” , który już niedługo powstanie w naszej szkole, a także na Facebooku i stronie internetowej szkoły. A oto czego możecie się spodziewać w najbliższych miesiącach:

        

       HARMONOGRAM PRACY KLUBU SZKÓŁ UNICEF

       WRZESIEŃ

       • Akcja Integracja
       • Poznajemy Klub Szkół Unicef

       PAŹDZIERNIK

       • Relacje z innymi, a zdrowie psychiczne

       LISTOPAD

       • Prawa Dziecka

       GRUDZIEŃ

       • Działalność UNICEF

       STYCZEŃ

       • PoczytajMY!
      • Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka?

      • Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka?

       To główny temat spektaklu profilaktycznego „Cisza”, który w ramach współpracy z MBP w Mysłowicach filia w Brzezince, mogli obejrzeć uczniowie ósmych klas naszej szkoły.

       Przedstawienie przygotowane przez Teatr Kurtyna pokazuje historię nastolatka Maćka.

       Pozornie lubiany, szczęśliwy, mający wielu kolegów chłopiec, tak naprawdę nie ma przyjaciół ani interesującej się jego problemami rodziny. Niestety, samotność, nawarstwiające się negatywne emocje i brak odwagi, by o nich rozmawiać, wpędzają chłopaka w depresję i popychają do próby samobójczej.

       Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka? Zauważyć nieme wołanie o pomoc? Jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy? To główne pytania, na które odpowiada spektakl teatralny i prowadzone po nim warsztaty.

       Młodzież z uwagą obejrzała godzinne przedstawienie i wzięła żywy udział w rozmowie z aktorami.

       Proste środki przekazu, współczesny język, żywe, skrzące się humorem dialogi i aktualny, aczkolwiek bardzo trudny temat, spodobały się uczniom.

       Mamy nadzieję, że nigdy nie przyjdzie im się zmierzyć z depresją i odrzuceniem, a jeśli napotkają kłopoty, to będą wiedzieć co robić i gdzie szukać pomocy.

       Zatem warto było zobaczyć.

      • Dzień Kropki

      • 15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie szkół podstawowych mogą tworzyć prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. W klasie 4b na matematyce uczniowie obliczali wyniki działań i łączyli kropki :)

      • Narodowe Czytanie w naszej szkole

      • „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza były lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania.  Akcja promująca literaturę polską i czytelnictwo trwa od 2012 roku. Jej patronem jest zawsze Prezydent RP. Finał akcji  ogólnopolskiej odbył się w sobotę 3 września.

       Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Czytaniu kolejny raz. W akcję, którą przeprowadzili poloniści i nauczyciel-bibliotekarz, włączyli się uczniowie wszystkich klas - od czwartych
       do ósmych.

       Czwartoklasiści po raz pierwszy zetknęli się z „Balladami i romansami” A. Mickiewicza, ale bardzo podobał im się zarówno „Powrót taty”, jak i „Pani Twardowska”. Swój zachwyt wyrazili, malując postacie z tych pełnych fantastycznych zdarzeń utworów. Klasy starsze czytały już dłuższe i pełne dramatyzmu utwory, takie jak –„Lilije”, „Świtezianka”, „Świteź”.

       Dzieło Mickiewicza jest naprawdę przystępne i ciekawe. Mimo swojego zaawansowanego wieku - minęło 200 lat od pierwszego wydania utworu - młodzież i dzieci nadal chętnie po nie sięgają i przy tym dobrze się bawią.

       Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie […]- jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

       W naszej szkole, w każdej klasie, takie święto czytelnictwa się odbyło. Polecamy wszystkim lekturę „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.