• Aktualności

      • Dzień Języka Ojczystego

      • 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. To bardzo dobra okazja, by przypomnieć o wartości języka dla każdego narodu, a także zastanowić się nad zmianami, jakie zachodzą w języku. Każdy parający się słowem wie, że to nie lada umiejętność, by „odpowiednie dać rzeczy słowo” i mówić tak, „aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Niektórym przychodzi to z łatwością, inni muszą ciężko pracować, by poprawnie mówić i pisać po polsku.W ramach obchodów tego dnia uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty promujące poprawną polszczyznę, przygotowali i nakleili ortograficzne fiszki w różnych miejscach szkoły, by przypomnieć sobie i innym pisownię trudnych wyrazów, a także napisali Ogólnoszkolne Dyktando przygotowane przez panią Barbarę Borek-Witkowską.Mistrzem Ortografii klas 4-5 został Szymon Helwing (5a), a wicemistrzami Pola Siuda (4a) i Marta Sornek (4b). Tytuł Mistrza Ortografii klas 6-8 zdobyła Zosia Kołodziejczyk (8b), a wicemistrza Iza Helbin (8b) i Milena Magdziorz (7a). Warto zaznaczyć, że o miejscu decydował czasem jeden przecinek.  Gratulujemy znakomitej znajomości niełatwej polskiej ortografii. Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i organizatorów Dnia Języka Ojczystego w szkole - panie Witkowską i Kral. 

      • ALFIK MATEMATYCZNY WYNIKI✒️

      • 📐ALFIK MATEMATYCZNY WYNIKI✒️ 📈Dnia 23 listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się konkurs Alfik Matematyczny. Brało w nim udział 24 uczniów klas 1-8. 🏆Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali:Marcin S. kl.2 (4 miejsce w województwie)Mateusz T. kl.2 (19 miejsce w wojewodztwie)Maciej R. kl.6 (4 miejsce w województwie)Martyna M. kl.7 (2 miejsce w województwie) 🏅Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasie otrzymali:Anastazja H. kl.1Nikola K. kl.2Kacper Z. kl 4Szymon H. kl.5Zofia K. kl.8Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

      • Realizacja programu ,,Smak życia, nowe narkotyki nowe zagrożenia”

      • Realizacja  programu ,,Smak życia, nowe narkotyki nowe zagrożenia” . Uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami sanepidu, którzy dostarczyli młodym ludziom podstawowych informacji na temat ,,dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używaniem oraz zwiększenia ostrożności na kontakty z tymi produktami. Uczniowie mogli za pomocą okularów symulacyjnych przekonać się,  jaki wpływ na sprawność psychomotoryczną wywiera stężenie alkoholu we krwi, jak również zażycie dopalaczy.

      • 4a na warsztatach teatralno-filmowych w MOK w Brzezince

      •   11 stycznia uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach teatralno- filmowych w MOK w Brzezince. Podczas bardzo ciekawie poprowadzonych warsztatów teatralnych poznali scenę, kulisy, dowiedzieli się, jak powstaje przedstawienie. Nauczyli się nazw zawodów związanych z teatrem, a następnie sami wcielili się w animatorów lalek w teatrze. Okazało się, że nie tak łatwo animować bałwanka. Następnie sami przygotowali postać do spektaklu domowego -może się przyda na ferie?Podczas zajęć filmowych poznali historię kina, gdyż w Brzezince jest założone w 2019 roku Mini-Muzeum Kina. Zgromadzono tu eksponaty przybliżające historię kina i jego dzieje do współczesności. Stare projektory, telewizory, kamery, aparaty, a nawet maszyna do pisania przykuwały uwagę współczesnych uczniów, którym dziś wystarczy smartfon, by zrobić dobrej jakości zdjęcie czy krótki film. Dzieci mogły wszystkiego dotykać, a przewodnik z cierpliwością objaśniał tajniki sztuki filmowej od strony technicznej. Warto uczestniczyć w tych zajęciach. Polecamy.

      • Ogólnopolskie Mistrzostwa Powiatowe Wielkiej Ligi Czytelników

      • W środę 3 stycznia w naszej szkole odbył się II etap konkursu Ogólnopolskie Mistrzostwa Powiatowe Wielkiej Ligi Czytelników. Test kwalifikacyjny pisali uczniowie z klas 1-3 oraz 4-6, którzy w etapie I przeczytali 5 książek i rozwiązali do nich testy uzyskując minimum 80 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Zmagania nie były łatwe, ale dzieci wykazały się świetną znajomością przeczytanych książek. Dzięki temu uczniowie Mateusz T. oraz Marcin S. z kl. 2a oraz Bartek B. z klasy 3a przeszli do finału powiatowego i jako drużyna będą 28 lutego rozwiązywać on-line test do książki Emilii Becker pt. "Marcel i czas". Naszym finalistom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!

      • TUSZ DO PAKI

      • Nasza szkoła przystąpiła do III edycji akcji TUSZ DO PAKI. Puste tusze z drukarki atramentowej tzw. kartridże (oryginalne, nigdy wcześniej nienapełniane) wrzucamy do kartonu stojącego wewnątrz przy wejściu do szkoły lub w bibliotece szkolnej. Zebrane w ten sposób tusze zostaną przekazane do recyklingu i za uzyskane środki zostanie kupiona karma dla zwierzaków ze schronisk. Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do misek. Przyniesienie pustych tuszy atramentowych zgłaszamy wychowawcy. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji - PUSTY TUSZ WRZUĆ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI!

       Organizatorki akcji: Joanna Kral i Beata Odrzywołek​​​​​​​

      • Szkolny Kiermasz Świąteczny

      • Szkolny Kiermasz Świąteczny - już jest

       Serdecznie zapraszamy na zakupy

       Ozdoby, stroiki i wiele innych świątecznych gadżetów przygotowali uczniowie wraz z rodzicami

       Dziękujemy

      • Mikołajki

      • A Ty byłeś grzeczny w tym roku?!

       W tym roku św. Mikołaj zgubił gdzieś swoją listę - nie będzie dzieci „lepszych” i „gorszych”. Po prostu przyniósł prezenty wszystkim

      • Dzień Górnika w kościele

      • W dniu 4 grudnia nasi uczniowie przedstawili w Kościele Parafii Nawiedzenia NMP w Mysłowicach Brzezince, program artystyczny przygotowany na obchody Dnia Górnika. Tym razem wśród publiczności byli również rodzice

       Szczęść Boże Górnikom

      • Akademia z okazji Dnia Górnika w SP 10

      • Program artystyczny przygotowały: Pani Wiesława Smuda, Pani Beata Odrzywołek oraz uczniowie klas drugich.

       Gośćmi specjalnymi byli: Dyrektor Szkoły Pani Mariola Czypionka oraz Pani Wicedyrektor Marzena Gąsiorek. Swą obecnością zaszczycili nas rownież: Pani Teresa Bialucha- przewodnicząca Koła Górnośląskiego w Brzezince oraz Panowie górnicy Jan Bialucha, Henryk Patałąg, Krzysztof Kowalski oraz Bogusław Wendreński.

       Mali artyści pragnęli przekazać swym koleżankom i kolegom, jak ciężka ale również ważna jest praca górników- przedstawili historię święta i tradycje z nim związane. Występy były urozmaicone utworami śląskimi: "Karolinka", "Idzie górnik", "Karlik" czy "Szła dzieweczka". Do śpiewu włączyła się publiczność . Nie zabrakło również tańca Trojak. Na zakończenie akademii, po zaśpiewaniu gromkiego 100 lat, uczniowie wręczyli symboliczne kwiaty zaproszonym gościom.

       Było tradycyjnie i wesoło

       Podczas akademii rozdane zostały również nagrody za konkursy: "Łamacze Językowe"- organizator przez Pani logopeda Monika Tytko oraz " Mój przyjaciel Miś"- organizator SP 14.

       Zapraszamy na fotorelację​​​​​​​

      • Klasy 3 na spotkaniu autorskim 🖋️✍️

      • Klasy 3 na spotkaniu autorskim 🖋️✍️W piątek 2 grudnia klasy 3a i 3b wzięły udział w spotkaniu autorskim z panią Natalią Hermansą. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach w Filii nr 1 w Brzezince, w ramach Mysłowickiej Jesieni Literackiej 🍁🍂. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoczęła się przygoda pani Natalii z pisarstwem, skąd biorą się pomysły na książkę, poznali bohaterów dwóch jej opowiadań, a także otrzymali przygotowane specjalnie dla nich ilustracje. Na końcu wręczyli autorce przygotowane podziękowania i ustawili się w długiej kolejce po autograf!

       https://www.facebook.com/nataliahermansahttps://fb.watch/h9WCph8DXr/

      • Podziekowanie

      • Serdecznie dziękuję wszystkim Darczyńcom za ofiarowane dary dla dzieci z oddziałów onkologicznych z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

                                                              koordynator zbiórki w SP10  Beata Odrzywołek

      • Uroczyste świętowanie 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

      • Niosę Cię Polsko jak żagiew, jak płomienie,

       Gdzie Cię doniosę nie wiem.

                                    

       Uroczyste świętowanie 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości
       przez Polskę
       w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im K. Miarki w Mysłowicach

                                                           

       Jak obchodzić ważne rocznice narodowe, by zainteresować wszystkich uczniów, by było zwyczajnie, a równocześnie godnie i z szacunkiem dla naszych bohaterów i naszej historii? Jak u współczesnych młodych ludzi kształtować patriotyzm, by nie kojarzył się tylko z nudnymi akademiami?

       Odpowiedzią jest przepiękna, klimatyczna impreza z okazji 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowana przez SP 10 we współpracy z MOK Mysłowice w sali widowiskowej w Brzezince.

       Doskonale wyważony scenariusz nieprzeładowany faktami historycznymi, bardzo dobra oprawa muzyczna i super wykonawcy czyli uczniowie klasy 8b i 4a oraz zespół muzyczny Dyszka, do tego odpowiednio udekorowana scena i sprawna obsługa techniczna (dzięki MOK) są receptą na sukces. Widzowie: rodzice, nauczyciele, klasy 1-4, a w drugiej turze klasy 5-8 z zapartym tchem słuchali swoich koleżanek i kolegów, równocześnie włączając się
       we wspólny śpiew piosenek legionowych.

       Z wielkim wyczuciem występujący wyśpiewali też utwór „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego, a Li Yitong z 4a bardzo wzruszająco zagrała krótki koncert skrzypcowy dla ojczyzny. A potem wszyscy  w ciszy i z łezką kręcącą się w oku obejrzeli film „Franek” mówiący o trudnej walce o niepodległość naszej małej ojczyzny -Śląska.

       Ta prawie godzinna impreza ani przez moment nie była nudna, wszyscy czuli się jej współuczestnikami, więc zachowywali się wzorowo.

       Idealnie w klimat uroczystości wpisała się pani Dyrektor Mariola Czypionka, która na końcu bardzo pięknie przemówiła do dzieci i młodzieży, zwracając uwagę na to, czym jest wolność i jaką ma cenę, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. A przecież wśród wykonawców i oglądających było kilkunastu Ukraińców uczących się w naszej szkole. Zatem, jak zakończyła pani Dyrektor: „Chwała Ukrainie”.

       Czy dzięki takim imprezom nasi uczniowie lepiej będą znać historię i kulturę oraz własne korzenie? Czy poniosą w sercu swoją ojczyznę dokądkolwiek się udadzą? Organizatorki (panie: Ewa Wojtaś, Barbara Borek-Witkowska, Katarzyna Adamek, Elżbieta Taborek) mają nadzieję, że taki sposób nauczania patriotyzmu i obchodzenia rocznic narodowych jest najlepszy i najskuteczniejszy, wierzą, że uczniowie będą zawsze w sercu nosić swoją małą i wielką ojczyznę.                                                      

       Wszystkim występującym i organizatorkom serdecznie gratulujemy.

       "Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
       W niewymierzonej krainie leży.
       Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
       Co o nią walczył, cierpiał i wierzył