• Aktualności

      • Szkolny Konkurs Geograficzny „GEUŚ odkrywa Polskę”

      •    22 kwietnia rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Geograficzny „GEUŚ odkrywa Polskę”. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII i VIII, i swym zakresem odnosił się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej przedmiotu geografia. Składał się z dwóch etapów. Do I etapu przystąpiło 7 uczniów. W I etapie uczniowie zmagali się z testem obejmującym 10 pytań jednokrotnego wyboru oraz 8 zadań otwartych, korzystając z atlasu geograficznego „Polska, kontynenty, świat”. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mieli 45 minut. W II etapie uczniowie rywalizowali w turnieju „Środowisko przyrodnicze Polski”, którego zasady są bardzo podobne do teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Turniej składał się z trzech rund. Nauczyciel zadawał pytania dotyczące Polski, a na odpowiedź uczestnicy mieli po 10 sekund. 

       Zwyciężył Wojciech Sroka z kl. VII b, II miejsce zajął Marcin Mrozik z kl. VIII b, a III miejsce zajęła Antonina Król z kl. VII b.

       Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymał ocenę celującą z aktywności oraz punkty dodatnie z zachowania. Zwycięzcy uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami oraz książkami o tematyce geograficznej, ufundowanymi przez Radę Rodziców.Konkurs przygotowany i przeprowadzony został przez panie Agnieszkę Balicką oraz Bożenę Wołoszyn.

      • Ogólnopolski Konkurs - Alfik Matematyczny

      • Chciałabym poinformować, że otrzymaliśmy dyplomy dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Zostaną one przekazane uczniom w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

       Najserdeczniejsze gratulacje składam uczniom, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki i przydzielone im zostały dyplomy uznania.

       Dyplomy za bardzo dobry wynik uzyskali Marcin Sornek – kl. 1a (6 miejsce w województwie), Mateusz Tekeli – kl. 1a (13 miejsce w województwie) i Martyna Michalak – kl. 6a (2 miejsce w województwie, 16 miejsce w kraju), natomiast dyplomy za dobry wynik uzyskali Szymon Helwing – kl. 4a (29 miejsce w województwie) i  Paulina Wójcik – kl. 5b (20 miejsce w województwie).

       Gratulacje przekazuję również pozostałym uczniom, którzy zmierzyli się z tym trudnym, matematycznym wyzwaniem, jak również rodzicom wszystkich uczestników i prowadzącym uczniów nauczycielom.

        

       W imieniu nauczycieli matematyki i wychowawców klas 1-3.

       Gabriela Kazibut

      • TURNIEJ SZACHOWY

      • W marcu 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził Turniej Szachowy dla uczniów klas IV-VIII. Sędziami Turnieju byli pan Robert Proksa oraz pani Małgorzata Siupka. Zwycięzcą okazał się Paweł Wróbel z kl. VIII b. Zwycięzcy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. 

      • Wielka Liga Czytelników w naszej szkole

      • „Kto czyta, żyje podwójnie” – te słowa przyświecają wszystkim popularyzującym czytelnictwo. Na szczęście w naszej szkole są jeszcze uczniowie, którzy nie ograniczają sięli tylko do czytania szkolnych lektur. Czytają więcej, uczestniczą w konkursach czytelniczych organizowanych przez nasze bibliotekarki (panie Niklik i Witkowska) oraz konkursach Wielkiej Ligii Czytelników. To niezwykle wymagający konkurs Wojewódzki. Po roku przerwy spowodowanej covidem nasi uczniowie znów uczestniczą w Wielkiej Lidze.

       Bierze w niej udział pięcioro uczniów: Helwing Szymon i Jan Gąsiorek z klasy 4a, Maciej Raś z klasy 5a oraz Martyna Michalak i Maja Gąsiorek z klasy 6a.

       Uczniowie Ci od listopada do lutego przeczytali po pięć książek i rozwiązali do nich testy,z których musieli uzyskać minimum 80%, ale wszyscy pisali bliżej 100%!

       Najczęściej uczniowie wybierali:

       1. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.

       2. „Mikołajek”

       3. „Tajemniczy ogród”

       4. „Chłopcy z Placu Broni”

       5. „Felix, Net i Nika oraz gang Niewidzialnych Ludzi”

       6. „Akademia Pana Kleksa”

       7. „Która to Malala”

       8. „Nela na wyspie rajskich ptaków”

       9. „Ronja, córka zbójnika”

       10. „Arka czasu”.

       Wszyscy uczniowie przeszli do drugiego etapu –półfinał i czytają obecnie książkę Agnieszki Stelmaszczyk „Mazurscy w podróży”. Tom 1. „Bunia kontra fakir”.

       Test zostanie przeprowadzony w szkole pod koniec marca. Uczniowie, którzy zaliczą test, przechodzą do finału.

       Cieszymy się, że tylu uczniów chce uczestniczyć w konkursie Wielkiej Ligii Czytelników. Już im gratulujemy i wierzymy, że osiągną finał. Mamy również nadzieję, że czytając i rozwiązując testy, łamigłówki, a nawet matematyczne zadania miło spędzali czas.

       Zapraszamy wszystkich do czytania.

       Bibliotekarze

      • Oferta MOKu dla szkół i przedszkoli

      • Oferta Mysłowickiego Ośrodka Kultury dla szkół podstawowych i przedszkoli – marzec 2022

        

       6.03, godz. 10:00 Mała Filharmonia w Podróży „Agenci BBB: Bach, Beethoven, Bizet”; mini-koncert familijny.

       Drugi z ośmiu koncertów w ramach cyklu edukacyjnego przeznaczonego dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat. Cykl ma na celu zapoznanie najmłodszych z muzyką poważną i rozrywkową w sposób żywy, interaktywny i zabawny.

       MOK Grunwaldzka 7

       Wstęp: 15 zł/dziecko, 20 zł/os. dorosła; dzieci poniżej 3 r.ż. wstęp wolny

        

       6.03, godz. 16:00 Kino Rodzinne: „Wszystkowidząca 2”

       MOK Brzezinka, ul. Laryska 5

       Wstęp wolny

        

       21.03, godz. 9:00 i 11:00 Spektakl „Piraci, czyli dzieci są mądre” + lekcja teatralna; propozycja dla szkół i przedszkoli na Dzień Wagarowicza

       MOK Grunwaldzka 7

       Wstęp dla grup zorganizowanych – 10 zł/osoba

        

       27.03, godz. 16:00 Kino Rodzinne: „Martin i magiczny las”

       MOK Grunwaldzka 7

       Wstęp wolny

        

        

        

      • Prace uczniów 3a

      • Zapraszamy do galerii prac plastycznych wykonanych przez uczniów klasy 3A. Zadaniem uczniów było wykonanie postaci Kasi bohaterki lektury Oto jest Kasia. Życzymy miłego oglądania.

      • Lampiony

      • Prezentujemy przepiękne LAMPIONY. Uczniowie klasy 6 wykonali je na lekcjach techniki w ramach tematu „Instalacja świetlna”. Te lekkie ozdoby ze słoiczków stanowiącą doskonałe  źródło oświetlenia podczas długich zimowych wieczorów.  Są niezwykle dekoracyjne, mają w sobie element tajemnicy i odróżniają się od świecznika tym, że w pewnym stopniu "ukrywają"  oraz "przesłaniają" światło.

      • Skrzaty

      • Skrzaty na Boże Narodzenie są niezbędnym elementem dekoracyjnym ostatnich lat. Można je kupić w sklepie, ale o wiele lepiej wykonać samemu – tak jak zrobili to uczniowie klas czwartych. Gratulujemy sprytu i pomysłowości.

      • Ratownicy Czytelnictwa

      • Jest źle, można powiedzieć, że tragicznie. Jak pokazują badania większość Polaków nie czyta żadnych  książek. Niestety, uczniowie, mimo że muszą zdawać egzaminy, podczas których dobra znajomość lektur jest warunkiem wysokiego wyniku, również nie czytają. 

       Podejmujemy różne próby zachęcania do czytania wszystkich, zwłaszcza dzieci z klas młodszych, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie….”, niech zatem „nasiąka” książkami, dobrymi książkami. 

       W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji RATOWNICY CZYTELNICTWA. W ramach tej akcji podejmujemy różne przedsięwzięcia promujące czytelnictwo.

       Nauczyciele uczestniczą w webinarach, pozyskujemy środki na zakup książek (akcja Andrzejki w bibliotece), zachęcamy rodziców jako wolontariuszy do czytania na głos w szkole raz w miesiącu (zdjęcia i notatki z akcji na Facebooku), organizujemy mini-targi książek, a także współpracujemy z różnymi bibliotekami: CINiBA w Katowicach, MBP w Mysłowicach. 

       Bierzemy udział w Ogólnopolskich akcjach Narodowego Czytania, w akcji Dzień Głośnego Czytania. Nasze dzieci uczestniczą, jak co roku ( z przerwą w zeszłym roku ze względu na COVID) w Wielkiej Lidze Czytelników, czytając dodatkowo wiele książek i wypełniając testy konkursowe. Poloniści organizują w klasach tzw. GIEŁDY LEKTUR, podczas których uczniowie wzajemnie sprzedają sobie najciekawszą książkę. Wygrywa ten, kto zachęci najwięcej kolegów do przeczytania polecanej przez siebie wybranej lektury. 

       Ponadto organizujemy wystawy książek, uczestniczymy w bibliotecznych konkursach szkolnych, powiatowych, a wszystko po to, by czytanie STAŁO SIĘ NAWYKIEM, czynnością nieodzowną każdego dnia.

       Mamy w pamięci słowa, że WIELCY LUDZIE CZYTAJĄ WIĘCEJ.

       Zatem bądźmy wielcy.

      • "Cukierku, ty łobuzie!"

      • Dnia 13 grudnia  w klasie 1b mama Antosi Adamiuk przeczytała dzieciom dwa rozdziały książki Waldemara Cichonia "Cukierku, ty łobuzie!" były to rozdziały pt.: "Sweterek z angory" i "Choinka". Razem z dziećmi porozmawialiśmy na temat psot wyrządzanych przez kotka, a na podsumowanie świątecznego rozdziału o choince dzieci ozdobiły plastelinowymi ozdobami szyszki przypominające kształtem choinki.

      • KOLOROWE JARMARKI W MIKOŁAJA 😊

      • KOLOROWE JARMARKI W MIKOŁAJA 😊

       6 grudnia uczniowie klasy 7b pojechali na wycieczkę do Krakowa. W planach było przedstawienie na podstawie „Małego Księcia” w Teatrze STU oraz wizyta w  podziemiach rynku, no i oczywiście bożonarodzeniowy jarmark.

       Pandemia nieco pokrzyżowała plany i zamiast spektaklu w teatrze, który został odwołany - odwiedzili Muzeum Iluzji -  przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaciła interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomniane chwile w świecie do góry nogami. Gorąco polecamy!  https://krakil.pl/  

       Szczęśliwie nikt nie „zniknął”, zatem wszyscy po atrakcjach w zabytkowym pałacu Potockich mogli stawić się na zajęciach w Muzeum Krakowa. Rynek Podziemny z czasów średniowiecznych, kupieckie szlaki, zwyczaje handlowców i mieszkańców miasta, ówczesne miary i wagi, niezwykłe, dziś nieistniejące zawody np. kata, w bardzo przystępny i zajmujący sposób przedstawiła przewodniczka, wzbogacając swoją opowieść o ciekawostki językowe. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce i spotkać się oko w oko z historią naszej dawnej stolicy.

       Po solidnej porcji wiedzy nastał wreszcie czas na przyjęcie solidnych porcji kalorii, by młodzi turyści nie ustali w drodze. Tradycyjne pierogi dla jednych, dla drugich posiłek w restauracji pod dwoma złotymi łukami, uzupełnione zakupami (nie tylko ozdób) na jarmarcznych straganach zakończyły wizytę w dżdżystym, ale pełnym świątecznej atmosfery Krakowie. 

      • Wystawa wydawnictw bezdebitowych (bez cenzury)

      • Z okazji 40-tej rocznicy stanu wojennego w bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę wydawnictw bezdebitowych (bez cenzury) ze zbiorów prywatnych. Są to zarówno książki jak i tzw. "bibuła". Zachęcamy do obejrzenia pozycji, dzięki którym poznawaliśmy prawdziwą historię Polski i zakazaną literaturę w latach osiemdziesiątych XX wieku.

       Klasa 8a odwiedziła już tę wystawę i wysłuchała opowieści o tych czasach.

       Niektórych naprawdę to zainteresowało.

      • "Ratownicy czytelnictwa" w obszarze #1 DZIECI w świetlicy szkolnej

      • W ramach programu "Ratownicy czytelnictwa" w obszarze #1 DZIECI w świetlicy szkolnej odbywają się cykliczne zajęcia, podczas których uczniowie klas drugich, trzecich, a nawet starszych czytają młodszym kolegom i koleżankom teksty zgodne z planem pracy świetlicy.

       We wrześniu przeczytano "Bajkę o trzęsących się spodniach czyli o tym, że każdy może się bawić|" w ramach opracowywania zasad zgodnej zabawy w świetlicy. W październiku w ramach cyklu "Książka - mój przyjaciel" odczytano fragment książki "Nela mała podróżniczka".  Uczniowie we wszystkich grupach świetlicowych poznali również legendę o Lechu, Czechu i Rusie.

       Natomiast w  listopadzie realizowano tematykę "W kręgu baśni i bajek", starsi  uczniowie odczytali następujące baśnie: "Jaś i Małgosia", "Brzydkie kaczątko" i  Czerwony kapturek".