• Aktualności

      • Prace uczniów 3a

      • Zapraszamy do galerii prac plastycznych wykonanych przez uczniów klasy 3A. Zadaniem uczniów było wykonanie postaci Kasi bohaterki lektury Oto jest Kasia. Życzymy miłego oglądania.

      • Lampiony

      • Prezentujemy przepiękne LAMPIONY. Uczniowie klasy 6 wykonali je na lekcjach techniki w ramach tematu „Instalacja świetlna”. Te lekkie ozdoby ze słoiczków stanowiącą doskonałe  źródło oświetlenia podczas długich zimowych wieczorów.  Są niezwykle dekoracyjne, mają w sobie element tajemnicy i odróżniają się od świecznika tym, że w pewnym stopniu "ukrywają"  oraz "przesłaniają" światło.

      • Skrzaty

      • Skrzaty na Boże Narodzenie są niezbędnym elementem dekoracyjnym ostatnich lat. Można je kupić w sklepie, ale o wiele lepiej wykonać samemu – tak jak zrobili to uczniowie klas czwartych. Gratulujemy sprytu i pomysłowości.

      • Ratownicy Czytelnictwa

      • Jest źle, można powiedzieć, że tragicznie. Jak pokazują badania większość Polaków nie czyta żadnych  książek. Niestety, uczniowie, mimo że muszą zdawać egzaminy, podczas których dobra znajomość lektur jest warunkiem wysokiego wyniku, również nie czytają. 

       Podejmujemy różne próby zachęcania do czytania wszystkich, zwłaszcza dzieci z klas młodszych, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie….”, niech zatem „nasiąka” książkami, dobrymi książkami. 

       W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji RATOWNICY CZYTELNICTWA. W ramach tej akcji podejmujemy różne przedsięwzięcia promujące czytelnictwo.

       Nauczyciele uczestniczą w webinarach, pozyskujemy środki na zakup książek (akcja Andrzejki w bibliotece), zachęcamy rodziców jako wolontariuszy do czytania na głos w szkole raz w miesiącu (zdjęcia i notatki z akcji na Facebooku), organizujemy mini-targi książek, a także współpracujemy z różnymi bibliotekami: CINiBA w Katowicach, MBP w Mysłowicach. 

       Bierzemy udział w Ogólnopolskich akcjach Narodowego Czytania, w akcji Dzień Głośnego Czytania. Nasze dzieci uczestniczą, jak co roku ( z przerwą w zeszłym roku ze względu na COVID) w Wielkiej Lidze Czytelników, czytając dodatkowo wiele książek i wypełniając testy konkursowe. Poloniści organizują w klasach tzw. GIEŁDY LEKTUR, podczas których uczniowie wzajemnie sprzedają sobie najciekawszą książkę. Wygrywa ten, kto zachęci najwięcej kolegów do przeczytania polecanej przez siebie wybranej lektury. 

       Ponadto organizujemy wystawy książek, uczestniczymy w bibliotecznych konkursach szkolnych, powiatowych, a wszystko po to, by czytanie STAŁO SIĘ NAWYKIEM, czynnością nieodzowną każdego dnia.

       Mamy w pamięci słowa, że WIELCY LUDZIE CZYTAJĄ WIĘCEJ.

       Zatem bądźmy wielcy.

      • "Cukierku, ty łobuzie!"

      • Dnia 13 grudnia  w klasie 1b mama Antosi Adamiuk przeczytała dzieciom dwa rozdziały książki Waldemara Cichonia "Cukierku, ty łobuzie!" były to rozdziały pt.: "Sweterek z angory" i "Choinka". Razem z dziećmi porozmawialiśmy na temat psot wyrządzanych przez kotka, a na podsumowanie świątecznego rozdziału o choince dzieci ozdobiły plastelinowymi ozdobami szyszki przypominające kształtem choinki.

      • KOLOROWE JARMARKI W MIKOŁAJA 😊

      • KOLOROWE JARMARKI W MIKOŁAJA 😊

       6 grudnia uczniowie klasy 7b pojechali na wycieczkę do Krakowa. W planach było przedstawienie na podstawie „Małego Księcia” w Teatrze STU oraz wizyta w  podziemiach rynku, no i oczywiście bożonarodzeniowy jarmark.

       Pandemia nieco pokrzyżowała plany i zamiast spektaklu w teatrze, który został odwołany - odwiedzili Muzeum Iluzji -  przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaciła interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomniane chwile w świecie do góry nogami. Gorąco polecamy!  https://krakil.pl/  

       Szczęśliwie nikt nie „zniknął”, zatem wszyscy po atrakcjach w zabytkowym pałacu Potockich mogli stawić się na zajęciach w Muzeum Krakowa. Rynek Podziemny z czasów średniowiecznych, kupieckie szlaki, zwyczaje handlowców i mieszkańców miasta, ówczesne miary i wagi, niezwykłe, dziś nieistniejące zawody np. kata, w bardzo przystępny i zajmujący sposób przedstawiła przewodniczka, wzbogacając swoją opowieść o ciekawostki językowe. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce i spotkać się oko w oko z historią naszej dawnej stolicy.

       Po solidnej porcji wiedzy nastał wreszcie czas na przyjęcie solidnych porcji kalorii, by młodzi turyści nie ustali w drodze. Tradycyjne pierogi dla jednych, dla drugich posiłek w restauracji pod dwoma złotymi łukami, uzupełnione zakupami (nie tylko ozdób) na jarmarcznych straganach zakończyły wizytę w dżdżystym, ale pełnym świątecznej atmosfery Krakowie. 

      • Wystawa wydawnictw bezdebitowych (bez cenzury)

      • Z okazji 40-tej rocznicy stanu wojennego w bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę wydawnictw bezdebitowych (bez cenzury) ze zbiorów prywatnych. Są to zarówno książki jak i tzw. "bibuła". Zachęcamy do obejrzenia pozycji, dzięki którym poznawaliśmy prawdziwą historię Polski i zakazaną literaturę w latach osiemdziesiątych XX wieku.

       Klasa 8a odwiedziła już tę wystawę i wysłuchała opowieści o tych czasach.

       Niektórych naprawdę to zainteresowało.

      • "Ratownicy czytelnictwa" w obszarze #1 DZIECI w świetlicy szkolnej

      • W ramach programu "Ratownicy czytelnictwa" w obszarze #1 DZIECI w świetlicy szkolnej odbywają się cykliczne zajęcia, podczas których uczniowie klas drugich, trzecich, a nawet starszych czytają młodszym kolegom i koleżankom teksty zgodne z planem pracy świetlicy.

       We wrześniu przeczytano "Bajkę o trzęsących się spodniach czyli o tym, że każdy może się bawić|" w ramach opracowywania zasad zgodnej zabawy w świetlicy. W październiku w ramach cyklu "Książka - mój przyjaciel" odczytano fragment książki "Nela mała podróżniczka".  Uczniowie we wszystkich grupach świetlicowych poznali również legendę o Lechu, Czechu i Rusie.

       Natomiast w  listopadzie realizowano tematykę "W kręgu baśni i bajek", starsi  uczniowie odczytali następujące baśnie: "Jaś i Małgosia", "Brzydkie kaczątko" i  Czerwony kapturek".

      • Mikołajki we FlyParku w Jaworznie

      • W ubiegłą środę klasy: 4b, 5a oraz 6a pod opieką p. Agnieszki Balickiej, p. Katarzyny Adamek, p. Magdaleny Pastuszki-Fuks i p. Klaudii Warczek wybrały się na wycieczkę do Fly Parku w Jaworznie. Były to 2 godziny dobrej zabawy połączone z lekcją WF-u. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie mogli korzystać z rozmaitych atrakcji, m.in.: różnorodnych trampolin, ścianki wspinaczkowej oraz basenu z gąbkami. Ponadto dzieci spędzały wspólnie czas, grając w koszykówkę na trampolinie oraz wykonując salta i inne akrobacje. Pobyt w parku sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem oraz był okazją do integracji uczniów. Zadowolone dzieci, które można obejrzeć na zdjęciach w poniższej galerii, są dowodem na to, że wyjazd zaliczamy do bardzo udanych ☺ 

      • Pluszaki 5b

      • Lubicie pluszaki?😺🦁🐶🐻🐼🐭🐰🦊 Klasa 5b potrafi zrobić maskotki z pomponów🧶🧵🪄 Zobaczcie jak świetnie sobie poradzili na lekcjach techniki✂️ Brawo 👏👏👏Wy🤩

      • 3a na zajęciach literacko- plastycznych

      • 7 grudnia bieżącego roku klasa 3A uczestniczyła w zajęciach literacko- plastycznych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzezince. Podczas tego spotkania dzieci poznały dalsze przygody bohaterki lektury Karolcia, wykonały prace plastyczne związane z czytana lekturą oraz uczestniczyli w dyskusji na temat Książka przyjacielem człowieka. Dziękujemy pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezince za gościnę.

      • Dzień Górnika

      • Dziś wyjątkowe święto Dzień Górnika. Z tej okazji uczniowie z klasy 3a w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Mysłowicach Brzezince wystąpili z krótkim programem artystycznym: recytowali wiersze,śpiewali piosenki o tematyce. górniczej Na koniec uczniowie złożyli życzenia  wszystkim górnikom, no i oczywiście wszystkim Barbarom, które w dniu dzisiejszym  obchodzą swoje imieniny.

      • Andrzejki w bibliotece

      • 29 i 30 listopada dziewczyny z klasy 8a wraz z wychowawcą i bibliotekarzami zorganizowały w bibliotece szkolnej Andrzejki. Można było poczęstować się muffinkami upieczonymi przez ósmoklasistki i przy okazji sobie powróżyć. Uczniowie losowali aforyzmy zaczerpnięte z różnych dzieł literatury światowej, dobre rady, zawody, które będą wykonywać w przyszłości. Oczywiście nie zabrakło też wróżb dotyczących tego, co nas czeka wkrótce oraz imion przyszłych wybranków serca. Najbardziej ujęła organizatorów wróżba, że „moje życie będzie pożyteczne i wartościowe, bo zostanę nauczycielem”. Dzieci najbardziej cieszyły się, gdy wróżba wskazywała, że będą milionerami. Szkoda, że wszystkie te wróżby trzeba traktować z przymrużeniem oka. Dla dziewcząt z 8a brawa za organizację.

      • Andrzejki w 3a

      • Andrzejki to wyjątkowy czas różnych wróżb i zabaw. Z tej to okazji do klasy 3A zaprosiliśmy panią Barbarę Anforowicz-Niklik pracującą w naszej szkolnej bibliotece. Pani Basia zaprezentowała nam fragment z książki "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści" Renaty Piątkowskiej. Rozmawialiśmy na temat wróżb andrzejkowych występujących w opowiadaniu oraz współczesnych zabawach andrzejkowych. W spotkaniu pani Barbara Anforowicz-Niklik zaplanowała również rozmaite zadania z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

      • Sukces! Całe podium dla naszej szkoły w konkursie "zaprojektuj płaszcz przeciwdeszczowy"

      • Sukces! Całe podium dla naszej szkoły w konkursie "zaprojektuj płaszcz przeciwdeszczowy" organizowanym przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 9. 

       1 miejsce Kinga K. z klasy 2a, 2 miejsce Emilia B. z klasy 1b. Prace przygotowane w ramach zajęć świetlicowych. 3 miejsce Amelia S z klasy 3a. Praca przygotowana w ramach zajęć dodatkowych z wychowawcą. Gratulujemy zwycięzcom!

      • 3a w Muzeum Miasta Mysłowice

      • 30 listopada bieżącego roku klasa 3A wybrała się na wycieczkę do Muzeum Miasta Mysłowice. Tam uczestniczyła w warsztatach naukowych Siała baba mak i sprawnościowych pt. Snajper. Uczestnicząc w tych pierwszych zajęciach dzieci zapoznały się z historią pieczenia chleba, jak również narzędziami jakimi dawniej posługiwali się rolnicy.Biorąc udział w zajęciach Snajper dzieci musiały wykazać się dobrą sprawnością fizyczną.  Na koniec zwiedziliśmy również Centralne Muzeum Pożarnictwa. Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca oraz wzbogaciła naszą wiedzę o wiele nowych faktów z dawnych czasów.

      • „Dziady” cz. II w wykonaniu VII c

      • Na początku listopada uczniowie klasy VII c przedstawili inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Przy zapalonych świecach, lampionach i  udekorowanym stole młodzież ukazała sceny z dramatu. Wywoływane przez Guślarza duchy z zaangażowaniem opowiadały swoje historie ku przestrodze żywych. Podczas przedstawienia w tle można było usłyszeć tajemnicze dźwięki skrzypiących drzwi, ognia lub wiatru, co podkreśliło wyjątkowy nastrój ludowego obrzędu.

       Wierzę, że dzięki inscenizacji dramatu uczniowie lepiej zrozumieli i zapamiętali treść utworu. Mam również nadzieję, że pouczenia duchów skłoniły młodzież do refleksji nad istotą człowieczeństwa we współczesnym świecie.

       MPF