• Aktualności

      • Miejski Turniej Przyrodniczy

      • Nasza Szkoła była organizatorem Miejskiego Turnieju Przyrodniczego, który odbył się 28.05.2024 r. W turnieju wzięło udział siedem mysłowickich szkół, które rywalizowały ze sobą w konkursach wiedzy oraz konkurencjach sportowych.  Turniej składał się z dwóch części przyrodniczej i sportowej. W części przyrodniczej uczestnicy rozwiązywali: - krzyżówki- zadania z okienkami do wypełnienia- kahoot. Część sportowo-ekologiczna: bieg z gazetą nad głową, slalom między butelkami z odzysku, wyścigi w koszulkach z worków na odpady. Na koniec uczestnicy grali w kręgle ekologiczne. Po części sportowej zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek. W jury zasiadali nauczyciele z przybyłych szkół, pod przewodnictwem Pani Agnieszki Balickiej. Po podliczeniu punktacji, którą prowadziła Pani Joanna Kral wyłoniono zwycięzców. I miejsce: Tomasz Boba i Szymon Bazgier z SP 5, II miejsce: Karolina Drobek i Miłosz Gricewicz z SP 4 orazIII miejsce: Natalia Piątkowska i Maksymilian Wlekliniewicz. Nagrodzeni uczestnicy otrzymali dyplomy, głośniki przenośne, słuchawki bezprzewodowe oraz czekolady zakupione przez sponsora.

      • Projekty edukacyjne realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

      • Przez cały rok szkolny 2023/2024 nasi uczniowie realizowali projekty edukacyjne, wykorzystując przy tym księgozbiór biblioteki. Było to dla wszystkich doskonałe doświadczenie, które pozwoliło lepiej poznać bibliotekę i jej zbiory, poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin i zdobyć nowe umiejętności.

       Klasy pierwsze realizowały projekt pt.: „Słowem pisane - farbą malowane”.Klasa 2A przygotowała „Przepisy kulinarne prosto z książkowych stronic”, natomiast klasa 2B realizowała projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa pt.: „Czytam z klasą lekturki spod chmurki – na tropach dobroczynności”Klasa 3A to projekt „Śladami polskich legend”, a 3B „Świat zwierząt w literaturze dziecięcej”Klasy 4A i 4B to projekty: „Ludzie listy piszą”, „Makieta akademii pana Kleksa” oraz „Mądra głowa zna powiedzenia i przysłowia”.Projekt „Giełda lektur” przeznaczony był dla dla klas piątych.Klasa 6A wykonała piękną makietę naszego miasta w ramach projektu „Literackie Mysłowice”, a klasa 6B „Klasowy lapbook do ulubionej książki z biblioteki”.Klasy 7 wykonały „Książkowy kalendarz na 2024 rok”, a klasa 8 nagrała własnego audiobooka.

       Jak widać dużo się działo w tym roku szkolnym, a księgozbiór szkolnej biblioteki w tym zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 piękne nowe książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, sprawiły naszym uczniom dużą radość, a dzięki temu skutecznie wpływały na podniesienie poziomu czytelnictwa dzieci i młodzieży w naszej szkole.

       Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z realizacji naszych projektów.

       *Działanie mające na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży, realizowane w ramach NPRCz 2.0

       #nprcz20#narodowyprogramrozwojuczytelnictwa#nprczSP10Mysłowice

      • Piotr Korus - oznaczenie grobu weterana

      • Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w kwietniu 2024 r. uznało wniosek naszej nauczycielki p. Katarzyny Kuroczki o uznanie mogiły śp. Piotra Korusa za grób weterana walk o niepodległość Polski i wpisało go do rejestru grobów weteranów pod numerem 7987.

       Mogiła znajduje się na cmentarzu parafii św. Jacka w Mysłowicach Morgach przy ul. Granicznej w sektorze nr 5, w rzędzie nr 5.

       Otrzymaliśmy od IPN pismo przewodnie do p. Kuroczki, oryginał zawiadomienia do zarządcy cmentarza o uznaniu mogiły Piotra Korusa za grób weterana oraz oryginalną plakietkę, którą wspólnie z IPN oraz władzami miasta uroczyście naklei nasza szkoła.

       Dzięki umieszczeniu mogiły Piotra Korusa w rejestrze grobów weteranów mogliśmy się zwrócić do Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach o oznaczenie tegoż miejsca pochówku byłego powstańca śląskiego także plakietką "Tobie Polsko". Naczelnik Biura przychylił się do naszej prośby.

       Uroczystości przytwierdzenia obu oznaczeń odbędą się w czerwcu 2024 r.

        

       Piotr Korus (08.09.1885 - 28.09.1972) uczestniczył w trzech powstaniach śląskich, współorganizował Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska w Brzezince, założył wiele towarzystw, w tym Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Brzezince i Kosztowach, od 1920 r. stał na czele okręgu mysłowickiego "Sokoła", od 1924 r. był aktywnym i szanowanym wieloletnim naczelnikiem gminy Brzezinka (do 1939 r.), a także współorganizował Związek Powstańców Śląskich. Wraz z ZPŚ wybudował w Brzezince i Kosztowach pomniki powstańców śląskich, które nie przetrwały do czasów współczesnych, gdyż hitlerowcy rękami zmuszonych do tego powstańców zburzyli je po wejściu na Górny Śląsk w 1939 r.

       Obecne pomniki przy ul. Brzezińskiej w Brzezince oraz Kosztowskiej w Kosztowach są budowlami powojennymi.

       Na zdjęciu Piotr Korus podczas uroczystego odsłonięcia pomnika powstańców śląskich w Kosztowach. Siedzi po prawej stronie, pierwszy od pomnika, w jasnym płaszczu, z kapeluszem w dłoni.

       Zdjęcie pochodzi z archiwum p. Bogusława Polaka z Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.

      • Wojewódzki Konkurs na Najpiękniejszy Wzór że Śląskiej Zapaski 2024

      • W dniu 23 kwietnia 2024 roku w Urban Lab w Mysłowicach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu na Najpiękniejszy Wzór ze Śląskiej Zapaski 2024. Na konkurs nadesłano 87 prac, spośród których jury wyłoniło 30, które zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej.Komisja konkursowa przyznała 1, 2 i 3 miejsce, wyróżnienia specjalne oraz wyróżnienia.Laureaci:I miejsce - Weronika W. - Szkoła Podstawowa nr 10, MysłowiceII miejsce - Maja G. - Szkoła Podstawowa nr 10, MysłowiceIII miejsce - Laura T. - Szkoła Podstawowa nr 9, Mysłowice Wyróżnienia specjalne:Maja P. - SP 21, TychyLena S. - Szkoła Podstawowa nr 1, CzeladźOksana P. - Szkoła Podstawowa nr 10, MysłowiceWyróżnienia:Daria B. - Szkoła Podstawowa nr 10, MysłowiceSzymon S. - Szkoła Podstawowa nr 1, CzeladźDawid W.-W. - ZSP dla Dzieci Niesłyszących i  Słabo Słyszacych, KatowiceGratulujemy!!!Patronat honorowy : europoseł Pan Łukasz KohutPatronat medialny: TVP 3 Katowice. Organizatorzy konkursu:Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru Manufaktura Wzorów Śląskich „Ślonsko Róża” Szkoła Podstawowa nr 10 w MysłowicachSponsorzy konkursu: organizatorzy, Muzeum Śląskie w Katowicach, Lemar Electric, Hilti, Aisko, Artnova, europoseł Łukasz KohutNa uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w konkursie przybyło bardzo wiele osób i nie dla wszystkich starczyło krzeseł. Mimo tych niedogodności w sali panowała dobra atmosfera dzięki występom uczniów z SP 10 w Mysłowicach i SP 44 w Katowicach. Pani Beata Odrzywołek oraz pani Kinga Chojnowska przygotowały ze swoimi uczniami śląskie pieśniczki, a pani Hanna Marszałek przyjechała z uczniami, którzy opowiadali w śląskiej gwarze zabawne historie.Gościem specjalnym była 85-letnia Pani Maria Łukaszek, malarka szlajfek i zopasek z Mysłowic, która przybyła w własnoręcznie wymalowanej zapasce. Spotkanie osoby, która chodziła kiedyś na co dzień w stroju ludowym było dla młodych artystów dużym przeżyciem.Zaszczytem dla wszystkich było pojawienie się Prezydenta Mysłowic Dariusza Wojtowicza, który uhonorował panią Marię Łukaszek naręczem kwiatów. Tym pięknym gestem ujął wszystkich uczestników imprezy.Na potrzeby konkursu pani Kinga Chojnowska stworzyła unikatową kolekcję „Ślonskich Zygorów”, które są jedynymi w swoim rodzaju nagrodami.Wszystkich, którzy nie mogli przybyć do Mysłowic na podsumowanie konkursu, zapraszamy do Muzeum Miasta Mysłowice, gdzie od 13 czerwca będzie można zobaczyć wszystkie wyróżnione w konkursie prace.Cieszymy się, że coraz więcej osób zna i maluje śląskie wzory.Dziękujemy za udział w konkursie!

      • Filmik "Pokaż mi historię"

      • Uczniowie klasy 3b z Panią Katarzyną Kuroczką nagrali drugi filmik w ramach innowacji pedagogicznej metodycznej "Pokaż mi historię". Tym razem wykorzystaliśmy do pomocy sztuczną inteligencję i przy użyciu klocków LEGO zmierzyliśmy się z historią edukacji i nauki :). Poniżej możecie zobaczyć efekt naszej pracy. 

       Pomysł na film o historii edukacji pojawił się w związku z 250. rocznicą powstania Komisji Edukacji Narodowej, którą świętowaliśmy w ubiegłym roku.

       To już koniec naszej filmowej przygody z historią w świetlicy. Teraz przed nami klasa czwarta i prawdziwa nauka historii :).

      • Zwycięstwo klasy 3b  

      • Dnia 12 kwietnia uczniowie z klasy 3b przygotowani przez nauczycielki: p. Kingę Chojnowską  i p. Beatę Odrzywołek wzięli udział w I Międzyszkolnym Konkursie INTEGRACJA Z KLASĄ zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Mysłowicach- Brzęczkowicach. Konkurs miał na celu pokazać, jak integrować społeczność klasową, szkolną i lokalną. Po intensywnych przygotowaniach uczniowie klasy 3b wygrali pierwszą edycję tego konkursu. Bardzo się cieszymy ! :)

     • WYPRAWKA DLA PIERWSZAKA
      • WYPRAWKA DLA PIERWSZAKA

      • Wyprawka dla dziecka w klasie I - rok szkolny 2024/2025

        

        

       Edukacja wczesnoszkolna:

       • tornister, piórnik, pióro ze stalówką (od listopada),
       • zeszyt w linie A5 32- kartkowy (trzy linie, bez marginesów),
       • zeszyt w kratkę A5 32- kartkowy (bez marginesów),
       • zeszyt do nut A5,
       • nożyczki,
       • klej w sztyfcie duży,
       • kredki ołówkowe,
       • miękki ołówek, gumka, temperówka z pojemniczkiem,
       • blok rysunkowy A4 i A3 ( z każdego rozmiaru 1 biały i 1 kolorowy)
       • blok techniczny A4 i A3 (z każdego rozmiaru 1 biały i 1 kolorowy)
       • zeszyt zwykłych papierów kolorowych A4 i A5 tzw. wycinanki,
       • farby 12 kolorów: polecane tempera lub akrylowe, w ostateczności plakatowe,
       • pędzle, zamykany pojemnik na wodę, plastikowa paletka do mieszania farb,
       • plastelina 12 kolorów,
       • teczki z gumką x2 ( na prace plastyczne i testy).

       Obuwie zmienne: obuwie sportowe z białą lub kauczukową podeszwą (ciemna zostawia ślady).

       Wychowanie fizyczne:

       • strój gimnastyczny- biała koszulka bez nadruków, czarne lub granatowe krótkie spodenki, spodnie dresowe (na chłodne dni), worek na strój.

       Strój galowy: biała koszula/ bluzka, granatowe/a lub czarne/a spodnie/ spódnica.

        

       Uwaga:

       • Uprzejmie zwracamy się z prośbą o podpisanie w miarę możliwości (imię, nazwisko dziecka) wyżej wymienionych przyborów i materiałów plastycznych.
       • Prosimy, aby dzieci na rozpoczęcie roku szkolnego przyszły w strojach galowych

       i mogą przynieść „tyty”, czyli tzw. rogi obfitości. :) 

        

       Wyprawka_dla_dziecka_w_klasie_I.docx

      • UWAGA! UWAGA!

      • 18 marca w poniedziałek na dużej przerwie 11.20-11.40 w ramach FestiwaluŚląskiego 2.0. będziemy się ponownie bawić w grę terenową. W zeszłymroku spodobała się Wam, więc zapraszamy i w tym roku!Co trzeba zrobić?Znaleźć żółtą kartkę ukrytą gdzieś na korytarzu, zabrać ją ze sobą,przeczytać zadanie zapisane po śląsku i wykonać je prawidłowo.Następnie przynieść żółtą kartkę do świetlicy wraz z odpowiednimprzedmiotem, który dostaniecie od kogoś w ramach zadania, gdy dobrze jezrozumiecie i wykonacie.Każdy, kto znajdzie chociaż jedną kartkę i wykona jedno zadanie,zdobędzie nagrodę.W sumie będzie ukrytych 5 żółtych kartek na korytarzach.Zabawa trwa tylko podczas tej jednej przerwy.

      • Zakupów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ciąg dalszy.

      • Zakupów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ciąg dalszy. Tym razem do biblioteki trafił nowy laptop, drukarka oraz bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych!Dzięki nowemu sprzętowi obsługa czytelników i wypożyczanie nowości wydawniczych będzie szybkie i bezproblemowe.Zapraszamy do biblioteki już dziś!

       "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025".

       #nprcz20#narodowyprogramrozwojuczytelnictwa#nprczSP10Mysłowice#MinisterstwoEdukacjiiNauki#MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego

      • Nowości ciąg dalszy! 📚📚📚

      •  

       Kolejna porcja nowiutkich książek 📖 już w bibliotece. Jak widać uczniowie nie mogą się doczekać! Jeszcze tylko parę chwil i będzie można wypożyczać!

        

        

       *Działanie mające na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży, realizowane w ramach NPRCz 2.0

       "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025".

        

       Zakupiona_lista_ksiazek.pdf

        

       #nprcz20

       #narodowyprogramrozwojuczytelnictwa

       #nprczSP10Mysłowice

       #MinisterstwoEdukacjiiNauki

       #MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodo

       wego

      • Zbiórka produktów do paczek świątecznych

      • Serdecznie zapraszamy do włączenia się w realizację projektu paczki świątecznej dla osób wymagających wsparcia (akcja Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice). Zbiórkę prowadzimy w naszej szkole od 20.11.2023 r. do 01.12.2023 r.

       Przyjmujemy wszystkie produkty o wydłużonym termie ważności, 

       Zalecane produkty do paczek to:

       • konserwy wszelkiego rodzaju,

       • słodycze wszelkiego rodzaju : czekolady, kruche ciastka, batony, cukierki,

       • kawa,

       • herbata,

       • dżemy i inne przetwory owocowe z uwzględnieniem tych dla dzieci,

       • soki owocowe,

       • produkty sypkie: cukier, mąka, kasze, makarony,

       • oleje roślinne,

       • przyprawy,

       • mleko,

       • chemia gospodarcza: wszelkiego rodzaju płyny i proszki potrzebne do sprzątania i prania.

       Za akcję odpowiedzialne są:

        

       - klasy młodsze: p. Agata Żymła

       - klasy starsze: p. Agnieszka Balicka

        

       Dary prosimy przekazywać wyżej wymienionym nauczycielom lub do sali 26.

       Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!

       Organizatorem akcji jest szkolny wolontariat.

      • Dzień Pluszowego Misia

      • Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada. Co roku nasza szkoła we współpracy z Fundacją Mam Marzenie organizuje charytatywną zbiórkę NOWYCH pluszaków, gier i materiałów plastycznych dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Ze względu na obostrzenia sanitarno- epidemiologiczne na tych oddziałach podarowane mogą być tylko i wyłącznie nowe rzeczy. Zachęcamy wszystkich do udziału w opisanej akcji. Uczniowie pokazują dary najpierw wychowawcy, gdyż mają możliwość otrzymania dodatkowych punktów z zachowania. Rzeczy używane nie będą przyjmowane.

       Charytatywna zbiórka potrwa do 21 listopada. :)
       Opiekunem akcji w naszej szkole jest p. Beata Odrzywołek.